This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Regular price
$1,040.00
Regular price
$1,095.00
Sale price
$1,040.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: I241017785
Weight: 7lbs 15oz
Questions? Chat Now!
$1,040.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Nyatoh |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard III |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .75" 12th - .83" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two Fishman Humbucker pickups, 3-way selector switch, master volume with push-pull voicing switch, master tone and coil-tap switch |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minor play wear. |
| Serial Number: | I241017785 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. This guitar is currently setup in D standard tuning. |
SKU: U7367976701

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Nyatoh |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard III |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .75" 12th - .83" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Two Fishman Humbucker pickups, 3-way selector switch, master volume with push-pull voicing switch, master tone and coil-tap switch |
| Pickup Measurements: | N/A due to active electronics |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with minor play wear. |
| Serial Number: | I241017785 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. This guitar is currently setup in D standard tuning. |