1
/
of
12
- Used
Regular price
$2,495.00
Regular price
Sale price
$2,495.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 17020
Weight: 9lbs 1oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.90" 12th- 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Arcane humbuckers with dual volume controls, master tone, and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.7k Bridge- 16.2k |
| Weight: | 9lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are a few small dents and dings along the edges of the body. There is a small chip in the finish around the bass side of the neck heel. |
| Serial Number: | 17020 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |
SKU: U7505855901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.90" 12th- 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Arcane humbuckers with dual volume controls, master tone, and three-way toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck- 7.7k Bridge- 16.2k |
| Weight: | 9lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There are a few small dents and dings along the edges of the body. There is a small chip in the finish around the bass side of the neck heel. |
| Serial Number: | 17020 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. |