
Description
Description
The Martin 0-17 Jason Isbell is a limited-edition signature model inspired by the 1940 Martin he used to record his latest solo album, Foxes in the Snow. It features a solid sinker mahogany body and Adirondack spruce Golden Era scalloped X-bracing for warm, expressive tone. A sinker mahogany 1930s-style V neck and Brazilian rosewood fingerboard and bridge deliver a classic feel and premium playability. With 17-style appointments, a vintage-style gloss finish, and a signed paper label, this guitar captures the stripped-down sound and style that defines Jason’s latest work. Limited to just 50 guitars, each includes a hardshell case and is strung with Martin strings designed in collaboration with Jason—built for players who value truth, tone, and timeless design.
Specs
Specs
General
| Series: | Martin Custom Signature Editions |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | M3004293 |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | 0-14 Fret |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Sinker Mahogany |
| Body Finish: | Vintage Gloss |
| Top Material: | Sinker Mahogany |
| Bracing Material: | Adirondack Spruce |
| Bracing Pattern: | 1/4" Golden Era Scalloped Adirondack Spruce X Bracing |
| Body Notes: | Dark Mahogany |
Neck
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Neck Finish: | Vintage Gloss |
| Neck Tint/Color: | Dark Brown |
| Neck Shape: | 30s Style V w/Thin Heel |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Brazilian Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Scale Length: | 24.9" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail Neck Joint |
| Fingerboard Inlay: | Old Style 17 Grained Ivoroid |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Authentic Style Script Overlay |
| Neck Binding: | None |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Brazilian Rosewood Authentic Straight Line - Drop in Long Saddle |
| Tuning Machines: | Waverly Nickel Open Back |
| Saddle: | Non-Compensated Bone |
| Pickguard: | Faux Tortoise |
| Bridge Pins: | Black Plastic |