This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Handcrafted in Nazareth, Pennsylvania, instruments from the Martin Custom Shop represent some of the finest acoustic guitars to come out of the factory since founder Christian Frederick Martin moved his family business from New York City in 1836. One of the best parts about our longtime partnership with the Martin Guitars Custom Shop is that CME can order almost any design we or our customers can dream up! If this is your dream guitar, call or chat us to learn how CME can make it yours today.
Specs
Specs
General
| Series: | Martin Custom Shop |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 2981096 |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Performance |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Wild Grain East Indian Rosewood |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Engelmann Spruce |
| Bracing Pattern: | X Brace - Forward Shifted |
| Body Binding: | Black Binding |
| Rosette: | Style 28 Boltaron Rosette |
Neck
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Shape: | GE Modified Low Oval |
| Fingerboard Material: | Black Ebony |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Inlay Shape: | No Inlays |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Black Ebony Modern Pyramid |
| Tuning Machines: | Gotoh Chrome SG360EN1C w/ Lrg Ebony Btn |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Black |