This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Serial Number: 142
Weight: 8lbs 6oz
$3,200.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Metal |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .92" & 12th. Fret: 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.57k Neck: 6.57k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition. |
| Serial Number: | 142 |
| Tech Notes: | This Mulecaster plays well with medium action and optimal neck relief. The frets are tall and show light wear. It is currently setup for slide with flatwound strings. |
SKU: U6217602107

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Body Material: | Metal |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | V |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .92" & 12th. Fret: 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.57k Neck: 6.57k |
| Hardware: | Original. |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in very good cosmetic condition. |
| Serial Number: | 142 |
| Tech Notes: | This Mulecaster plays well with medium action and optimal neck relief. The frets are tall and show light wear. It is currently setup for slide with flatwound strings. |