
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 26714 |
| Product Color: | Inca Burst |
| Relic/Aging Level: | Light Distress |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Miris |
| Body Material: | Swamp Ash |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Swamp Ash |
| Body Binding: | Cream |
Neck
| Neck Material: | Tempered Maple |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Amber |
| Neck Shape: | Medium C (.830") |
| Fingerboard Material: | East Indian Rosewood |
| Headstock Veneer: | Matching |
| Nut Material: | Bone |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5-14" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | MOTO Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Novo Logo |
| Neck Binding: | Cream Binding |
Electronics
| Bridge Pickup: | Novo Gold Foil by Lollar |
| Neck Pickup: | Novo Gold Foil by Lollar |
| Controls and Switching: | 3-Way Toggle; Volume, Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | NV Vibrato w/Lightning Bolt Arm |
| Tailpiece: | Mastery M1 Bridge |
| Tuning Machines: | Vintage Staggered |
| Fret Wire: | (MED- N/S) .095 X .047 Jescar 47095 4 Ft. |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 5-Ply Black |
| Truss Rod Cover: | Black |
| Switch Cap: | Chrome Witch Hats |