This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 125421
Weight: 8lbs 3oz
$2,495.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Chestnut |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.0k Neck: 7.3k |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with no wear that is inconsistent with the factory relic. |
| Serial Number: | 125421 |
| Tech Notes: | This Paoletti plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6994045602

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Chestnut |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.0k Neck: 7.3k |
| Weight: | 8lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with no wear that is inconsistent with the factory relic. |
| Serial Number: | 125421 |
| Tech Notes: | This Paoletti plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |