This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Combining the snap and sustain of a bolt-on guitar with the airy resonance of a semi-hollow body, the CE 24 Semi-Hollow is a truly unique addition to the PRS Bolt-On lineup. The body pairs the traditional combination of a mahogany back and maple top with a bolt-on maple neck and rosewood fretboard. The neck features a Pattern Thin carve and satin nitro finish for a natural, addictive feel. The electronics consist of a volume and push/pull tone control with a 3-way toggle switch, giving a total of six classic sounds from the PRS 85/15 pickups.
The original CE was introduced in 1988, offering players traditional PRS design and quality with the added snap and sparkle of a bolt-on guitar.
Specs
Specs
General
| Series: | PRS Bolt-On |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 0393144 |
| Product Color: | Faded Blue Smokeburst |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Semi-Hollow Double Cutaway with F-Hole |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Maple |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Satin Nitrocellulose |
| Neck Shape: | Pattern Thin |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Headstock Veneer: | No |
| Nut Material: | Synthetic |
| Nut Width: | 1.6875" (42.86mm) |
| Fingerboard Radius: | 10" |
| Scale Length: | 25" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | PRS Birds |
| Inlay Shape: | Birds |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | PRS Signature |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | PRS Patented Molded Tremolo |
| Tuning Machines: | PRS Low Mass Locking |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | CE Logo |
| Knobs: | Clear |
| Switch Cap: | White |