
Description
Description
Combining the snap and sustain of a bolt-on guitar with the airy resonance of a semi-hollow body, the CE 24 Semi-Hollow is a truly unique instrument in the PRS Bolt-On lineup. The body pairs the traditional combination of a mahogany back and maple top with a bolt-on maple neck and rosewood fretboard. The neck features a Pattern Thin carve and satin nitro finish for a natural, addictive feel.
The CE 24 Semi-Hollow boasts PRS 85/15 pickups, which were designed to have clarity across their extended high- and low-end frequencies. The electronics consist of a volume and push/pull tone control with a 3-way toggle switch, giving a total of six classic sounds from the PRS 85/15 pickups.
The PRS CE 24 Semi-Hollow now comes with PRS Phase III tuners, featuring a handsome open-back design, unplated brass shafts, and highly-usable gear ratio.
The original CE was introduced in 1988, offering players traditional PRS design and quality with the added snap and sparkle of a bolt-on guitar.
Specs
Specs
General
| Series: | PRS Bolt-On |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 0416562 |
| Product Color: | Vintage Natural |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | PRS Double Cutaway Semi-Hollow |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | High-Gloss Nitro |
| Top Material: | Flame Maple |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Satin-Nitro |
| Neck Shape: | Pattern Regular |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | PRS Signature |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 10" (254mm) |
| Scale Length: | 25" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Scarfed |
| Fingerboard Inlay: | PRS Birds |
| Inlay Shape: | Birds |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | PRS Signature Decal |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | 85/15 |
| Neck Pickup: | 85/15 |
| Controls and Switching: | Volume and Push/Pull Tone Control w/ 3-Way Toggle Pickup Switch |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | PRS Patented Tremolo |
| Tuning Machines: | Phase III Locking Tuners w/ Wing Buttons |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | "CE" |
| Knobs: | Lampshade |
| Switch Cap: | Cream |