1
/
of
8
- Used
Regular price
$2,595.00
Regular price
Sale price
$2,595.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 197835
Weight: 7lbs 10oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.84 - 12th: 0.95 |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original PRS DGT neck and bridge pickups, 2x volume knobs, 1x tone (push-pull coil split), and a 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.45k ohms - Bridge: 8.74k ohms |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. Minor finish chipping is visible along the edge of the body and on top of the headstock |
| Serial Number: | 197835 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7567644302

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.84 - 12th: 0.95 |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original PRS DGT neck and bridge pickups, 2x volume knobs, 1x tone (push-pull coil split), and a 3-way pickup selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.45k ohms - Bridge: 8.74k ohms |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear and scratches throughout the body. Minor finish chipping is visible along the edge of the body and on top of the headstock |
| Serial Number: | 197835 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |