1
/
of
8
- Used
Regular price
$1,595.00
Regular price
Sale price
$1,595.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: S2081056
Weight: 7lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,595.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.870" / 12th fret - 0.955" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, volume, tone (push/pull for coil tap). |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.8k ohms, Middle - 6.7k ohms, Bridge - 7.5k ohms |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar has light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout as well as some shallow dings. |
| Serial Number: | S2081056 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7590806302

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.870" / 12th fret - 0.955" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original pickups and wiring, five way switch, volume, tone (push/pull for coil tap). |
| Pickup Measurements: | Neck - 6.8k ohms, Middle - 6.7k ohms, Bridge - 7.5k ohms |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar has light wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout as well as some shallow dings. |
| Serial Number: | S2081056 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |