This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Poplar |
| Body Details: | Poplar body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Maple neck with an unbound maple fingerboard and abalone bird inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with 1x volume, 1x tone, and a 5-way blade switch selector |
| Pickup Measurements: | neck: 8.04k ohms - middle: 7.86k ohms - bridge: 8.65k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | The section of chipped finish has been sanded down, and buffed to removed sharp and jagged edges. |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There is a section of chipped finish on the bass side of the lower bout of the body. Wood is exposed. No other signs of play wear are present. |
| Serial Number: | CTIG013784 |
| Tech Notes: | This guitar play well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |