This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | D |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.80" 12th - 0.82" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coil pickups, a three-way selector switch, two volume pots, two tone pots, and a blend pot. The pot codes date to 1971. |
| Pickup Measurements: | bridge - 12.6 kΩ, neck pickup cannot be measured due to wiring scheme |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 7lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | -A small section of binding has been replaced at the 11th fret on the bass side. |
| Case Details: | Original Hard Shell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Rickenbacker is in good condition. The finish is glossy with wear around the edges of the body and headstock, with a larger patch of finish wear on the bass side lower bout. The back of the body shows some buckle rash. The mono jack is taped over, but is fully operational. The blend pot is missing its reflector. |
| Serial Number: | LC 233 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and medium height with moderate play wear. The serial number suggests a 1972 date. |