This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Regular price
$2,295.00
Regular price
Sale price
$2,295.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 0827564
Weight: 8lbs 5oz
Questions? Chat Now!
$2,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "U" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.95" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original single-coil pickups with 2x volume, 2x tone, blend knob, and to jacks (1x ric-o-sound stereo) |
| Pickup Measurements: | Neck- 6.7k Bridge- 11.3k |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with minor finish scratches and blemishes throughout the body. A small ding on the back of the neck with exposed wood. |
| Serial Number: | 0827564 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and slight neck relief. The frets show light play wear. |
SKU: U7351416001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "U" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.95" 12th- 0.93" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original single-coil pickups with 2x volume, 2x tone, blend knob, and to jacks (1x ric-o-sound stereo) |
| Pickup Measurements: | Neck- 6.7k Bridge- 11.3k |
| Weight: | 8lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition with minor finish scratches and blemishes throughout the body. A small ding on the back of the neck with exposed wood. |
| Serial Number: | 0827564 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and slight neck relief. The frets show light play wear. |