1
/
of
9
- Used
Regular price
$5,600.00
Regular price
Sale price
$5,600.00
Unit price
/
per
Serial Number: 0912006-U
Weight: 8lbs 13oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
$5,600.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Birch |
| Body Material: | Cedar |
| Neck Material: | Cedar |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.90 - 12th: 1.01 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Unicorn custom pickups, 2x volume, 2x tone, 3-way selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.85k ohms - Bridge: 7.60k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 13oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear throughout the body. |
| Serial Number: | 0912006-U |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |
SKU: U7412598404

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Birch |
| Body Material: | Cedar |
| Neck Material: | Cedar |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.90 - 12th: 1.01 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Unicorn custom pickups, 2x volume, 2x tone, 3-way selector switch |
| Pickup Measurements: | Neck: 6.85k ohms - Bridge: 7.60k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 8lbs 13oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with minor play wear throughout the body. |
| Serial Number: | 0912006-U |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |