
Description
Description
Our core models — V7, P7, and V7 Vintage — will transition to the New Gen, seven years after the launch of the 2nd Gen. We have reflected the extensive feedback we’ve received for our flagship models, V7 and P7, and this update represents the most significant effort we’ve invested so far. See table below for the 2nd Gen and New Gen differences.
Specs
Specs
General
| Series: | Sire V |
| Product Color: | Yellow Swirl |
| Factory Setup: | 5-String Standard Bass (B-E-A-D-G) |
Body
| Body Shape: | Marcus Miller Jazz Shape (New Gen) |
| Body Material: | North American Alder |
| Body Finish: | Gloss |
Neck
| Neck Material: | Hard Maple |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | C-Shape (New Gen) |
| Fingerboard Material: | Hard Maple Edgeless (Rolled Fretboard Edges) |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 46mm |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 34" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Four Bolt Steel Plate |
| Fingerboard Inlay: | Black Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Sire Logo |
| Neck Binding: | None |
Electronics
| Bridge Pickup: | Marcus Super-J Revolution Pickup |
| Middle Pickup: | Marcus Super-J Revolution Pickup |
| Controls and Switching: | Volume/Tone, Blender, Treble, Middle/Frequency, Bass (P/P for Passive mode) |
| Electronics Notes: | Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Marcus Miller Modern-S Bass Bridge |
| Tuning Machines: | Premium Light Weight Open Gear |
| Fret Wire: | 2.4 mm Medium, Stainless Fretwire |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 3-Ply Black |