This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Ash |
| Body Details: | Ash body with quilted maple top |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | .825"-.905" (21mm - 23mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Neck Details: | Maple neck with bound ebony fingerboard and white pearloid block inlays |
| Electronics: | Original; single-coil pickups, master volume, master tone, pickup blend, 3-band EQ with mid-frequency, active/passive mini-toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck 6.9k ohms bridge 7.5k ohms |
| Hardware: | Original |
| Case Details: | Multiple options available, inquire within. |
| Cosmetic Condition: | This used bass guitar is in very good cosmetic condition with light play wear. |
| Serial Number: | 2N22430048 |
| Tech Notes: | This bass has a warped neck. It sets up with high action and relief in the neck. |