
Description
Description
The Squier Mini Stratocaster® is the perfect companion for players seeking a reduced-size instrument with classic styling and familiar Fender® tone. Highlights include a thin and lightweight body, an easy-to-play "C"-shaped neck profile, a trio of Squier single-coil pickups with 5-way switching for sonic variety, and a hardtail bridge for solid tuning stability.
Features
- 100% Designed by Fender
- Thin and lightweight body
- Three single-coil pickups
- Sealed die-cast tuning machines
- Hardtail bridge
Specs
Specs
General
| Series: | Squier Mini |
| Product Color: | Sea Foam Green |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Stratocaster |
| Body Material: | Poplar |
| Body Finish: | Gloss Polyurethane |
Neck
| Neck Material: | Maple |
| Neck Finish: | Satin Urethane |
| Neck Shape: | "C" Shape |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Nut Material: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.6" (40.6mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.5" (241mm) |
| Scale Length: | 22.75" (578mm) |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | Black Dot |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Black |
Electronics
| Bridge Pickup: | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pickup: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pickup: | Standard Single-Coil Strat |
| Controls and Switching: | Volume, Tone |
| Electronics Notes: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup |
Hardware
| Bridge: | 6-Saddle Hardtail |
| Tuning Machines: | Standard Die-Cast |
| Fret Wire: | Narrow Tall |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 1-Ply White |
| Knobs: | White Plastic |