
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Spots on the back of the neck opposite the nut and on the bass side upper bout near the waist have been retouched. All other finish is original. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.87" 10th - 0.98" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | The neck has been refretted and the nut has been replaced. All other hardware is original. |
| Weight: | 5lbs 5oz |
| Modifications/Repairs: | Spots on the back of the neck opposite the nut and on the bass side upper bout near the waist have been retouched. The neck has been refretted and the nut has been replaced. |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Stromberg guitar has aged well and is in good condition. The finish is glossy with checking, shallow dings, and light scuffs throughout. The finish has become cloudy and yellow-greenish with age. The back of the upper bout and back of the neck opposite the nut show some touch ups. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | #324 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |