This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 15528
Weight: 7lbs 13oz
$2,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | 60s Medium "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Non-original Suhr bridge single coil. Original Suhr humbucker is included in the case. The tone control's wiring has been removed from the circuit. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.0k Middle: 6.2k Neck: 6.4kk |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original Suhr bridge single coil pickup. -Non-original pickguard. -Tone control's wiring has been removed from the circuit. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 15528 |
| Tech Notes: | This Suhr plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |
SKU: U6430264801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | 60s Medium "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Non-original Suhr bridge single coil. Original Suhr humbucker is included in the case. The tone control's wiring has been removed from the circuit. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.0k Middle: 6.2k Neck: 6.4kk |
| Weight: | 7lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | -Non-original Suhr bridge single coil pickup. -Non-original pickguard. -Tone control's wiring has been removed from the circuit. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 15528 |
| Tech Notes: | This Suhr plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |