1
/
of
10
- Used
Regular price
$2,750.00
Regular price
$2,895.00
Sale price
$2,750.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1204200011
Weight: 5lbs 4oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,750.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.860" / 10th - 1.080" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | Original Taylor ES-2 electronics. |
| Weight: | 5lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor is in very good condition with minimal wear. There are some very shallow dents in the back of the body on the treble side lower bout. |
| Serial Number: | 1204200011 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall and narrow with light play wear. |
SKU: U7439274101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.860" / 10th - 1.080" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-7/8" |
| Electronics: | Original Taylor ES-2 electronics. |
| Weight: | 5lbs 4oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor is in very good condition with minimal wear. There are some very shallow dents in the back of the body on the treble side lower bout. |
| Serial Number: | 1204200011 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall and narrow with light play wear. |