1
/
of
10
- Used
Regular price
$1,795.00
Regular price
Sale price
$1,795.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1103069024
Weight: 4lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,795.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .86" (1st fret), .96" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original Taylor ES2 electronics |
| Weight: | 4lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in good condition, with light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | 1103069024 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show moderate play wear. |
SKU: U7607226901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .86" (1st fret), .96" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | Original Taylor ES2 electronics |
| Weight: | 4lbs 8oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in good condition, with light signs of use on the satin finish. |
| Serial Number: | 1103069024 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show moderate play wear. |