
Description
Description
Blending all-solid tonewood construction with tasteful appointments and player-friendly comfort enhancements, this versatile cutaway Grand Auditorium looks as sweet as it sounds.The Builder’s Edition 914ce WHB’s Lutz spruce soundboard features a captivating Wild Honey Burst finish that brings out extra richness from its wood grain. Paired with Indian rosewood back and sides with a Kona edgeburst, this acoustic-electric produces a warm, sparkling tone with a nice balance between clarity and power. V-Class bracing levels up the volume and sustain while improving intonation up and down the neck. A beveled armrest and cutaway, chamfered body edges, rolled fretboard edges and our noise-reducing Silent Satin body finish round out the ergonomic design elements that make for an ultra-comfortable playing experience. Standout visual appointment include a mother-of-pearl peghead logo, Belle Fleur inlays made of paua and mother of pearl, a single-ring paua rosette with ebony soundhole binding, koa purfling around the fretboard and peghead and antique gold Gotoh 510 tuning machines. It’s equipped with onboard ES2 electronics and ships in a deluxe hardshell case.
Grand Auditorium
Taylor’s signature shape embodies the ultimate all-purpose acoustic.
Indian Rosewood
The tonewood superstar. Popular, traditional, and versatile, Bob Taylor puts Indian rosewood among the greatest tonewoods ever.
Lutz Spruce
This natural hybrid of Sitka and White spruce also shares characteristics with Adirondack spruce, responding with power, richness and volume.
Expression System 2
The Expression System® 2 captures more of a guitar’s dynamic properties using a breakthrough behind-the-saddle design.
Beveled Cutaway
Our beveled cutaway design provides a more player-friendly feel for guitarists who utilize every inch of the fretboard. It features a compound design with a smoothened edge along the corner of the body between the end of the cutaway and the neck heel, providing a more comfortable feel for the fretting hand.
V-Class Bracing
Our patented V-Class bracing is a revolutionary new pattern — a new sonic engine — that marks a major shift away from traditional steel-string bracing patterns.
Overview
- Grand Auditorium body is comfortable and adaptable
- Solid Indian rosewood and spruce offer depth and clarity
- V-Class bracing enhances volume and sustain
- Beveled armrest and cutaway for an accommodating feel
- Includes deluxe hardshell case and ES2 electronics
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 900 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1209164082 |
| Product Color: | Kona Edgeburst Back/Sides, Wild Honey Burst Top |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian |
| Body Material: | Indian Rosewood |
| Body Finish: | Silent Satin |
| Top Material: | Lutz Spruce |
| Bracing Pattern: | V-Class |
| Body Binding: | Chamfered Edges, No Binding |
| Rosette: | Paua Single Ring, Bound Sound Hole |
| Body Notes: | Beveled Cutaway |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | Black TUSQ |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Taylor Scarf Neck |
| Fingerboard Inlay: | Belle Fleur, Mother of Pearl |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Belle Fleur, Mother of Pearl |
| Neck Binding: | West African Crelicam Ebony |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Taylor Expression System 2 |
| Electronics Notes: | Volume, Bass, Treble |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Gotoh 510 Antique Gold w/Antique Gold Buttons |
| Saddle: | Micarta |
| Bridge Pins: | West African Crelicam Ebony |