1
/
of
9
- Used
Regular price
$1,995.00
Regular price
Sale price
$1,995.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1204305059
Weight: 4lbs 7oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$1,995.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebano |
| Neck Profile: | Soft "V" shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st Fret - 0.83" 10th - 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | LR Baggs Element VTC pickup with volume and tone controls |
| Pickup Measurements: | n/a |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with various play wear. |
| Serial Number: | 1204305059 |
| Tech Notes: | This guitar play well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |
SKU: U7503778201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebano |
| Neck Profile: | Soft "V" shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st Fret - 0.83" 10th - 0.88" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Electronics: | LR Baggs Element VTC pickup with volume and tone controls |
| Pickup Measurements: | n/a |
| Weight: | 4lbs 7oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good cosmetic condition with various play wear. |
| Serial Number: | 1204305059 |
| Tech Notes: | This guitar play well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |