
Description
Description
Featuring a bold black soundboard finish, the Gold Label 517e Blacktop is a confident, road-ready powerhouse. Blending heritage aesthetics and a warm, muscular acoustic voice with old-school character, this model expands the Gold Label Collection in an inspiring new direction. Boasting a slightly deeper body than our original round-shoulder dreadnought design, this Grand Pacific produces extraordinary low-end power and projection. Solid mahogany back and sides are paired with a torrefied Sitka spruce top in a gloss-finish body, a time-tested tonewood pairing that serves up a woody, earthy voice with a thick midrange character. Our special soundboard roasting process contributes extra sweetness for a sound that’s even more reminiscent of older, more played-in acoustics. Inside, fanned V-Class bracing boosts volume, lengthens sustain and improves intonation along the entire fretboard. A long-tenon Action Control Neck™ joint enhances the connection between neck and body for enhanced tonal transfer while enabling easy and precise adjustments to string height for optimal playability in any scenario.
Showcasing the Gold Label Collection’s unique design details, this model features a modified headstock with an angled back cut and script-style Taylor logo inlay. Exuding the classic styling of mid-20th-century acoustics, it features a cream-colored pickguard with a distinct shape that contrasts stylishly with its blacktop finish. The appointment package also includes a Honduran rosewood Curve Wing bridge with Indian rosewood bridge pins, cream-colored Crest inlays on the fretboard and peghead, cream body binding, and a cream single-ring rosette. Outfitted with Taylor nickel tuners and LR Baggs Element VTC electronics, the Gold Label 517e ships in a British Cocoa deluxe hardshell case.
Overview
Deeper Grand Pacific body for incredible warmth and power
Torrefied Sitka spruce top adds aged-in sweetness and depth
Solid mahogany back and sides for strong midrange character
Long-tenon neck joint with exceptional adjustability
Includes LR Baggs Element VTC pickup and deluxe hardshell case
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 500 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1210165049 |
| Product Color: | Black Top |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Pacific |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Torrefied Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Fanned V-Class |
| Body Binding: | Cream Binding |
| Rosette: | Single Ring |
| Purfling: | Black/White Purfling |
| Body Notes: | 5" Body Depth at Soundhole (3/8" deeper than standard Grand Pacific) |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | White TUSQ |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Taylor Long-Tenon Action Control Neck |
| Fingerboard Inlay: | "Crest" Inlays Motif w/Dot/Diamond Markers |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Script-Style Taylor Logo w/Cream "Crest" |
| Neck Binding: | Crelicam Ebony |
Electronics
| Acoustic Electronics: | L.R. Baggs Element VTC |
| Controls and Switching: | Volume & Tone |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Honduran Rosewood "Curve Wing" |
| Tuning Machines: | Standard Taylor Nickel |
| Saddle: | White Micarta |
| Pickguard: | Cream Plastic |
| Bridge Pins: | Indian Rosewood |