
Description
Description
Newly revitalized with Next-Gen features, the 514ce delivers an exceptional playing experience at the intersection of comfort, tone and musical utility. Mahogany back and sides paired with a top of Western Red cedar serve up a focused midrange response with warm, rounded character and remarkable soft-touch sensitivity, making it an ideal choice for a broad range of playing styles. Inside, our scalloped V-Class bracing enhances volume, sustain and open-string expressiveness, combining with an Action Control Neck that generates a touch of additional low-end presence while also offering easy, quick string height adjustments. Visual details include a natural full-body gloss finish, Meridian fretboard inlays in Italian acrylic, a green abalone rosette, and a faux-tortoiseshell pickguard. It includes Claria electronics for dependable live sound in any venue and ships with a deluxe hardshell case.
Overview
- Mahogany back and sides yield a dry, woody voice
- Cedar top adds warmth and touch sensitivity
- Features scalloped V-Class bracing for greater richness and power
- Claria electronics deliver clear plugged-in tone for live applications
- Includes deluxe hardshell guitar case
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 500 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian Cutaway |
| Body Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Western Red Cedar |
| Bracing Pattern: | Scalloped V-Class Bracing |
| Body Binding: | White Binding |
| Rosette: | Single Ring |
| Purfling: | Black/White Purfling |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | Crelicam Ebony |
| Nut Material: | Tusq, Black |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Action Control Neck |
| Fingerboard Inlay: | Meridian, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Meridian, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Neck Binding: | ABS Plastic, Black |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Claria (Soundhole Controls, Battery Box, Under Saddle Pickup) |
| Controls and Switching: | Claria (Soundhole Controls, Battery Box, Under Saddle Pickup) |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Wood, Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Taylor Nickel, Standard |
| Saddle: | Micarta, White |
| Pickguard: | Celluloid, Faux Tortoise |
| Bridge Pins: | Wood, Crelicam Ebony |