
Description
Description
Featuring a unique tonewood pairing, comfort-enhancing contours and a trio of Next-Gen features, the Next Generation Builder's Edition 514ce offers an enticing musical experience for adventurous players. This cutaway Grand Auditorium boasts a solid Sitka spruce top along with back and sides of Shamel ash sourced through our urban wood initiative, adding up to a woody, dry midrange voice with controlled overtones and a strong fundamental focus. Inside, scalloped V-Class bracing dials up more low-end presence, open-string resonance and room-filling projection, while the Action Control Neck makes it easy to home in on the perfect feel for your playing style. Other features include Claria electronics for easy, adaptable live tone, as well as a beveled armrest and matching cutaway for a seamless feel. This model sports a single ring Italian acrylic faux-pearl rosette, premium Gotoh 510 tuners in antique chrome, a firestripe pickguard, Compass inlays in Italian acrylic, and a full-body gloss finish with a Kona Burst color treatment.
Overview
- Solid Sitka spruce top for clarity, projection and balance
- Shamel ash back and sides add woody midrange punch
- Scalloped V-Class bracing improves sustain, volume and warmth
- Action Control Neck offers unmatched comfort and adjustability
- Includes Claria electronics and deluxe hardshell case
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 500 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1202096041 |
| Product Color: | Tobacco Kona Burst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian Cutaway |
| Body Material: | Urban Ash |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Scalloped V-Class Bracing |
| Body Binding: | No Binding; Chamfered Edges |
| Rosette: | Single Ring |
| Purfling: | Black/Ivoroid Purfling |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Kona Burst |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | Crelicam Ebony |
| Nut Material: | Tusq, Black |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Action Control Neck |
| Fingerboard Inlay: | Compass, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Compass, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Neck Binding: | Wood, Crelicam Ebony |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Claria |
Hardware
| Hardware Color: | Antique Chrome |
| Bridge: | Wood, Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Gotoh 510 Antique Chrome, Standard |
| Saddle: | Micarta, White |
| Pickguard: | Firestripe |
| Bridge Pins: | Wood, Crelicam Ebony |