1
/
of
8
- Used
Thomas Fredholm Jumbo Natural 2017 - Zac Brown
Thomas Fredholm Jumbo Natural 2017 - Zac Brown
Regular price
$15,000.00
Regular price
Sale price
$15,000.00
Unit price
/
per
Serial Number: 54
Weight: 5lbs 1oz
Questions? Chat Now!
Chat or call us to view this item in our showroom!
$15,000.00
This instrument belongs to Zac Brown of Zac Brown Band and is now available to you through a partnership with Chicago Music Exchange.
A certificate of authenticity is included with purchase that will be mailed separately.
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | large "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .89" 10th- 1.04" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 27" |
| Electronics: | LR Baggs M80 sound hole pickup. |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | There are several repaired cracks on the side of the bass side shoulder. This is stable and not affecting playability. |
| Case Details: | Gig bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. There is pick wear on the top and very light case rash on the back of the body. |
| Serial Number: | 54 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with no play wear. |
SKU: U7472588558

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | large "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .89" 10th- 1.04" |
| Fingerboard Radius: | 20.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 27" |
| Electronics: | LR Baggs M80 sound hole pickup. |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | There are several repaired cracks on the side of the bass side shoulder. This is stable and not affecting playability. |
| Case Details: | Gig bag |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. There is pick wear on the top and very light case rash on the back of the body. |
| Serial Number: | 54 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are tall with no play wear. |
Zac Brown Collection
Chicago Music Exchange has partnered with Zac Brown to bring you an extraordinary collection of vintage, boutique, and stage-played instruments.