This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 6806
Weight: 8lbs
$1,095.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Wenge |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original Bartolini active quad-coil pickup and preamp. Controls include a master volume pot, coil blend pot, 4-band eq, and two mid-contour tone switches. |
| Pickup Measurements: | No (active) |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | Strap locks have been installed. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 6806 |
| Tech Notes: | This bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |
SKU: U6088136304

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Wenge |
| Neck Profile: | Medium C |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original Bartolini active quad-coil pickup and preamp. Controls include a master volume pot, coil blend pot, 4-band eq, and two mid-contour tone switches. |
| Pickup Measurements: | No (active) |
| Weight: | 8lbs |
| Modifications/Repairs: | Strap locks have been installed. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Serial Number: | 6806 |
| Tech Notes: | This bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |