This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .88" 9th- 1.04" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 7/8" |
| Electronics: | K&K Pure Mini installed. |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 3lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | K&K Pure Mini installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. The finish is satin with light dents and surface scratches throughout. The top has strumming wear around the sound hole and below the fingerboard. |
| Serial Number: | 1450 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with light play wear. |