This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Essential OOO offers 100% Atkin tone – stripped down to the bare essentials! Each Essential OOO sports a North American Sitka spruce top and braced with pre-war scalloped bracing, all of which is baked in house here at Atkin. Mahogany back and sides are complimented by a lightweight mahogany neck with an ebony fingerboard – just like some of the finest Pre-War guitars. If you are looking for sweet sounding, mid-sized guitar with a wider nut, the Essential OOO is for you.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in the UK |
| Serial Number: | 2998 |
| Product Color: | Natural |
| Relic/Aging Level: | Aged |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | 000 |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Age Toned Relic Gloss Nitrcellulose |
| Top Material: | Baked Adirondack |
| Bracing Material: | Pre-War Scalloped |
| Bracing Pattern: | X-Brace |
| Body Binding: | Grained Ivoroid |
| Rosette: | Black/White/Black |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Age Toned Relic Gloss Nitrcellulose |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Headstock Veneer: | Santos Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24.875" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Ebony |
| Tuning Machines: | Gotoh Nickel |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Tortoise |