This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Spruce |
| Body Details: | Semi Hollow srpuce |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 14.00" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | Maple neck with Pau Ferro fretboard and white dotted inlays |
| Electronics: | Neck Pickup: Lipstick Single-coil Bridge Pickup: Lipstick Single-coil Controls: 1 x master volume, 1 x master tone Switching: 3-way toggle pickup switch |
| Pickup Measurements: | Bridge: 4.07k Neck: 4.05k |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 3oz |
| Case Details: | No case or gig bag included |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good condition. There are minor scratches and blemishes throughout the instrument. |
| Serial Number: | 107503 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief, and low string action. The frets stand tall with little to no sign of play wear |