
Description
Description
Semi-Hollow
The Starplayer TV Velvet is a semi-hollow instrument featuring a solid centerblock, arched top and back. Semi-hollow guitars deliver a unique and open response suitable for any genre.
Split/King Pickups
The two Split/King pickups are capable of producing real singlecoil and real humbucker tone.
Two mode-select switches are located on the custom pickguard and can be raised or lowered into the pickguard to suit your personal playing style.
Plek Processed
A Plek processed fretboard guarantees perfectly level frets. This is the basis for our multi-step fret polishing and setup work all done by hand that eventually makes all our instruments play like nothing you have ever played before.
Semi-Hollow
The Starplayer TV Velvet is a semi-hollow instrument featuring a solid centerblock, arched top and back. Semi-hollow guitars deliver a unique and open response suitable for any genre.
Split/King Pickups
The two Split/King pickups are capable of producing real singlecoil and real humbucker tone. Two mode-select switches are located on the custom pickguard and can be raised or lowered into the pickguard to suit your personal playing style.
Plek Processed
A Plek processed fretboard guarantees perfectly level frets. This is the basis for our multi-step fret polishing and setup work all done by hand that eventually makes all our instruments play like nothing you have ever played before.
ELEVATE YOUR TONE
The two mode-select switches located at the lower pickguard can be raised or lowered inside the pickguard with a small elevator mechanism.
Specs
Specs
General
| Country of Manufacture: | Made in Germany |
| Serial Number: | 240445 |
| Product Color: | Black Velvet |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Semi-Hollow w/Sustain Block, Bent Sides, F-Hole |
| Body Material: | Maple |
| Body Finish: | Matt PUR lacquer |
| Top Material: | Laminated Spruce |
| Body Binding: | Cream Multi-Layer |
| Body Notes: | Body Dimension: 46 x 34 cm/18.11" x 13.38"; Height: 4.5 cm 1.8" |
Neck
| Neck Material: | One-Piece Maple |
| Neck Finish: | Matt PUR lacquer |
| Neck Tint/Color: | Matching |
| Neck Shape: | Medium D |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Synthetic Bone |
| Nut Width: | 1.67" (42.5mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (305mm) |
| Scale Length: | 25.5" (648mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Cream Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Gold D Logo |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | Duesenberg Grand Vintage Humbucker |
| Neck Pickup: | Duesenberg Domino P90 |
| Controls and Switching: | 1 Volume, 1 Tone, 3-Way Pickup Selector, 2 Mode Switches |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | Deusenberg Steel Saddle Bridge |
| Tailpiece: | Duesenberg Diamond Deluxe Tremola |
| Tuning Machines: | Duesenberg Z-Tuners |
| Fret Wire: | 22 Jumbo (2.8 x 1.0 mm) |
| Saddle: | Steel Saddle |
| Pickguard: | Black Custom |
| Truss Rod Cover: | Gold Logo |
| Knobs: | Gold |
| Switch Cap: | Gold |