This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Thick V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.95" 12th - 1.09" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a humbucker, a single coil, a three-way selector switch, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | neck - 7.4 kΩ, bridge - 7.3 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. The strap button has been moved from the neck heel to the upper horn. |
| Weight: | 7lbs 1oz |
| Modifications/Repairs: | -The strap button has been moved from the neck heel to the upper horn. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Echopark guitar is in good condition. The finish is glossy with checking and finish wear consistent with a heavy factory relic job. The heel of the neck has an open screw hole where the strap button was previously installed. |
| Serial Number: | 11475-59 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are wide and tall with minimal play wear. The truss rod has limited adjustability and the guitar will set up best with 10 gauge strings or heavier. |