This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Laminate |
| Body Material: | Laminate |
| Body Details: | Laminated maple back, sides, and top. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret .859", 12th fret .925" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 30 1/2" |
| Neck Details: | Set mahogany neck with unbound rosewood fingerboard and dot inlays. |
| Electronics: | Original pickup and electronics; volume and tone controls with on/off selector switch for the tone choke (push-push). |
| Pickup Measurements: | 27.86K |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 9lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used bass is in good condition with scratches throughout. The clear coat has yellowed, and there is a circular area on the bass side of the top that is unfaded. The hardware has lightly tarnished. |
| Serial Number: | R97E0771 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action. The frets are wide and tall, with minor wear. |