This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender American Professional Jazzmaster Sunburst 2019
Fender American Professional Jazzmaster Sunburst 2019
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US19023887
Weight: 8lbs 4oz
$1,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Alder |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. Controls include a 3-way toggle switch, master volume pot, and master tone pot. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.4k Ω Bridge - 8.4k Ω |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Jazzmaster is in very good cosmetic condition few signs of wear. There are light surface scratches in the finish and the factory plastic is still on the pickguard. |
| Serial Number: | US19023887 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U6923384901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Alder |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. Controls include a 3-way toggle switch, master volume pot, and master tone pot. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.4k Ω Bridge - 8.4k Ω |
| Weight: | 8lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Jazzmaster is in very good cosmetic condition few signs of wear. There are light surface scratches in the finish and the factory plastic is still on the pickguard. |
| Serial Number: | US19023887 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |