This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '51 Nocaster NOS Blonde 2024
Fender Custom Shop '51 Nocaster NOS Blonde 2024
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R137080
Weight: 7lbs 11oz
$2,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Nocaster Deep "U" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.7k Neck: 6.3k |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with a few minor wear marks and no large dings or dents. |
| Serial Number: | R137080 |
| Tech Notes: | This Nocaster plays well with low action. The frets are tall and show wear. |
SKU: U6764614301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Neck Profile: | Nocaster Deep "U" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 6.7k Neck: 6.3k |
| Weight: | 7lbs 11oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with a few minor wear marks and no large dings or dents. |
| Serial Number: | R137080 |
| Tech Notes: | This Nocaster plays well with low action. The frets are tall and show wear. |