This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop Paul Waller Masterbuilt '64 Jazz Bass NOS Sunburst 2011
Fender Custom Shop Paul Waller Masterbuilt '64 Jazz Bass NOS Sunburst 2011
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: R56886
Weight: 9lbs
Questions? Chat Now!
$5,596.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .78" (1st fret), .99" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.9k (neck), 8.4k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. The pickguard is a bit chewed up by the neck heel. |
| Serial Number: | R56886 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U6910264501

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .78" (1st fret), .99" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-1/2" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.9k (neck), 8.4k (bridge) |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 9lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender bass is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. The pickguard is a bit chewed up by the neck heel. |
| Serial Number: | R56886 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action, and the frets show minimal wear. |