This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Pickup Measurements: | neck - 10.9 kΩ, bridge - 15.9 kΩ |
| Weight: | 7lbs 9oz |
| Modifications/Repairs: | -The volume and tone pots and the bridge pickup switch have been replaced. -The pickups have been replaced with a DiMarzio Red Velvet Stratocaster single coil pickup in the neck position and a DiMarzio Super Distortion humbucker in the bridge position. -The control cavity cover and pickguard have been replaced. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Serial Number: | A006257 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and medium height with light play wear. |