This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Gibson Custom 1960 Hummingbird Adjustable Bridge Heritage Cherry Sunburst 2020
Gibson Custom 1960 Hummingbird Adjustable Bridge Heritage Cherry Sunburst 2020
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 21900014
Weight: 4lbs 2oz
Questions? Chat Now!
$3,695.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 10th - 0.99" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson guitar is in good condition. The finish is satin with minimal wear. |
| Serial Number: | 21900014 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minor play wear. |
SKU: U7041713202

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 10th - 0.99" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 2oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson guitar is in good condition. The finish is satin with minimal wear. |
| Serial Number: | 21900014 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minor play wear. |