This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The second version of the Firebird carried the offset platform into new sonic territories. With its lightweight set-neck construction and the equipped orientation of the neck and body, the '65 Firebird V became beloved and revered for its functionality and style. This Custom Shop recreation uses authentic proles and construction methods to provide an undeniable looking, feeling and sounding instrument.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 300035 |
| Product Color: | Vintage Sunburst |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .010-.046, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Firebird |
| Body Material: | 1-Piece Solid Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Shape: | Authentic '65 Slim C |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.687" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Dots |
| Inlay Shape: | Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Gibson Firebird Alnico 5 |
| Neck Pickup: | Gibson Firebird Alnico 5 |
| Controls and Switching: | 2 Volume, 2 Tone, 3-Way Switch |
| Electronics Notes: | CTS Potentiometers and Hand-Wired Harness |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Maestro Vibrola |
| Tailpiece: | Maestro Vibrola |
| Tuning Machines: | 6 in Line Firebird |
| Fret Wire: | Authentic Medium Jumbo |
| Saddle: | Nickel Plated Brass |
| Pickguard: | 3-Ply White/Black/White Firebird Hot-Stamped |
| Truss Rod Cover: | Black 1-Ply Gibson Hot-Stamped |
| Knobs: | Gold Top Hat with Silver Insert |
| Switch Cap: | Cream |