This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Introduced in 1960 as Gibson’s first square-shouldered dreadnought, the Hummingbird arrived at the dawn of a new era in music, and was rapidly embraced by the prime movers on the scene. Built with a Thermally Aged sitka spruce top, the 1960 Hummingbird reflects the appearance and performance of those early icons. Finished with Gibson’s new Thin Finish plus a hand rubbed VOS process.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 21784074 |
| Product Color: | Heritage Cherry Sunburst |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | .012-.053, E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Hummingbird |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Thin Finish Nitrocellulose |
| Top Material: | Thermally Aged Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | Traditional Hand-Scalloped X-Bracing |
| Body Binding: | Multi-Ply |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Shape: | Round |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 1.72" (43.81mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 24.75" (629mm) |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Parallelograms |
| Inlay Shape: | Parallelograms |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | Traditional Belly Up |
| Tuning Machines: | Gotoh Keystone |
| Fret Wire: | Standard |
| Saddle: | Bone |
| Pickguard: | Hummingbird Tortoise |
| Truss Rod Cover: | 2-Ply Black and White |
| Bridge Pins: | Bone |