This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: S1148 14
Weight: 5lbs 12oz
$2,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickup. The pots codes are covered by solder and cannot be dated but appear to be original. |
| Pickup Measurements: | Neck: 8.42kΩ |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Serial Number: | S1148 14 |
| Tech Notes: | This vintage ES-125T plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |
SKU: U5959469201

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickup. The pots codes are covered by solder and cannot be dated but appear to be original. |
| Pickup Measurements: | Neck: 8.42kΩ |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Call or chat for a deal on a case! |
| Serial Number: | S1148 14 |
| Tech Notes: | This vintage ES-125T plays well with low action. The frets are tall and show moderate wear. |