This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany back and sides with spruce top |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .82" (1st fret), .89" (10th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound rosewood fretboard, split parallelogram inlays, and headstock truss rod adjustment |
| Electronics: | Original Gibson electronics, with piezo undersaddle transducer and volume control at the soundhole. |
| Hardware: | The nut has been replaced with a bone nut. |
| Weight: | 4lbs 13oz |
| Modifications/Repairs: | Replaced nut |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson acoustic guitar shows light cosmetic wear, with mild scratches and signs of use on the glossy finish. The back of the neck has worn slightly from use, and is smooth and comfortable to play. |
| Serial Number: | 13172049 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |