This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Gibson SG Standard '61 with Stop Bar Cherry 2021
Gibson SG Standard '61 with Stop Bar Cherry 2021
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 206310435
Weight: 5lbs 12oz
$1,295.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.3k Neck: 8.0k |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Serial Number: | 206310435 |
| Tech Notes: | This SG plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6938292402

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.3k Neck: 8.0k |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. |
| Serial Number: | 206310435 |
| Tech Notes: | This SG plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |