1
/
of
9
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 706
Weight: 5lbs 9oz
Questions? Chat Now!
$3,651.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.90" 12th - 1.04" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 30" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coil pickups, two volume pots, a rhythm/solo switch, and two pickup toggle switches. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.4 kΩ, bridge can't be measured due to wiring scheme. |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 5lbs 9oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Hofner is in good condition and has aged well. The finish is glossy with checking and light surface scratching scattered throughout. The body shows finish wear around the binding and some light buckle rash. The neck shows finish wear around its treble edge and a drill hole on the back of the neck at the 12th fret. The end and edges of the headstock show finish wear. |
| Serial Number: | 706 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action. The frets are wide and tall with light play wear. |
Stay connected with us —sign up for exclusive Vault email updates on rare vintage guitars, new arrivals, and unique opportunities. Connect with a Vault Specialist today for a personalized experience!
View full detailsSKU: U7051912801

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.90" 12th - 1.04" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 30" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coil pickups, two volume pots, a rhythm/solo switch, and two pickup toggle switches. |
| Pickup Measurements: | neck - 8.4 kΩ, bridge can't be measured due to wiring scheme. |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 5lbs 9oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Hofner is in good condition and has aged well. The finish is glossy with checking and light surface scratching scattered throughout. The body shows finish wear around the binding and some light buckle rash. The neck shows finish wear around its treble edge and a drill hole on the back of the neck at the 12th fret. The end and edges of the headstock show finish wear. |
| Serial Number: | 706 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action. The frets are wide and tall with light play wear. |
The Vault at CME
Sign up now to get exclusive email updates on the latest vintage guitar arrivals in The Vault at Chicago Music Exchange. Connect with a Vault Specialist, preview rare Gibson, Fender, and Martin guitars, or submit your own vintage instrument or collection for appraisal, consignment, or sale.
Looking to sell your guitar?
We've worked hard for over 35 years to become the best place to sell your guitar or other music gear. Whether it is a single instrument, or a whole collection, we make the process fast, easy, and safe.