
Description
Description
Handcrafted in Nazareth, Pennsylvania, instruments from the Martin Custom Shop represent some of the finest acoustic guitars to come out of the factory since founder Christian Frederick Martin moved his family business from New York City in 1836. One of the best parts about our longtime partnership with the Martin Guitars Custom Shop is that CME can order almost any design we or our customers can dream up! If this is your dream guitar, call or chat us to learn how CME can make it yours today.
Specs
Specs
General
| Series: | Martin Custom Shop |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | M3059924 |
| Product Color: | Natural w/Aging Toner |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | "D" Dreadnought |
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Top Material: | Sitka Spruce VTS |
| Bracing Material: | 5/16" Scalloped Spruce Golden Era |
| Bracing Pattern: | Forward Shifted X-Brace |
| Body Binding: | Antique White |
| Rosette: | Style 28 Boltaron |
| Purfling: | Style 28 w/Black Fiber Strips (Checker) |
Neck
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Neck Finish: | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Tint/Color: | Mahogany Stain |
| Neck Shape: | Golden Era Modified Low Oval w/High Performance Taper |
| Fingerboard Material: | Black Ebony |
| Headstock Veneer: | East Indian Rosewood |
| Nut Material: | Angled Bone |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Dovetail Neck Joint |
| Fingerboard Inlay: | Style 28 Mother of Pearl |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | White Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Script Old Style Overlay |
| Neck Binding: | None |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Golden Era Modern Belly Black Ebony |
| Tuning Machines: | Grover Nickel V97-18NA StaTite 18:1 Vintage Button |
| Fret Wire: | Standard |
| Saddle: | Drop in Saddle Compensated Bone |
| Pickguard: | Brown Faux Tortoise |
| Bridge Pins: | Bone w/ Faux Tortoise |