This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
11
- Used
Music Man Axis Super Sport HH Tremolo Yucatan Blue
Music Man Axis Super Sport HH Tremolo Yucatan Blue
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: H04882
Weight: 7lbs 2oz
$2,195.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 16.54k Neck: 14.26k |
| Weight: | 7lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | H04882 |
| Tech Notes: | This Axis plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |
SKU: U6212277101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 16.54k Neck: 14.26k |
| Weight: | 7lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | H04882 |
| Tech Notes: | This Axis plays well with low action. The frets are tall and show no wear. |