This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. Dual humbuckers, 3 way toggle switch, master volume, and push/pull tone. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.8k Ω Bridge - 8.9k Ω |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This used PRS is in good cosmetic condition with fine surface scratches throughout the finish. There are minor scratches and blemishes on the back of the body and neck. |
| Serial Number: | 41820 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |