
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 10th - 0.85" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has its original Prefix pickup and preamp system. |
| Weight: | 5lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | A crack on the bass side waist has been repaired with internal cleats installed. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Taylor guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching scattered throughout. The top shows a small ding near the pickguard and a thin, shallow scuff running from near the bass side of the sound hole to the waist. The bass side waist shows a repaired crack running from the controls to the side of the lower bout. This is stable and will not affect playability. The logo on the headstock shows a small, shallow dent in its center. |
| Serial Number: | 981123128 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with light play wear. |